Przepis na domowy dezodorant - Julita Bator - Blog
Home Zdrowe życieKosmetyki Przepis na domowy dezodorant

Przepis na domowy dezodorant

by Julita Bator

Dezodoranty to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji, których używamy codziennie. Bywa, że stosujemy je bezpośrednio po goleniu, na podrażnioną, bezbronną skórę. To, co nakładamy na skórę, przenika do naszego organizmu i buduje naszą kondycję, odporność i wygląd. Dlatego tak ważne jest, by to, czym odżywiamy nasze ciało było faktycznie odżywcze, a nie toksyczne. Poniżej podaję przepis na domowy dezodorant. Prosty, tani i skuteczny, a także przyjazny dla nas i środowiska.

Dobry wybór

Dezodoranty i antyperspiranty ze zwykłej drogerii są pełne chemicznych substancji, które szkodzą nam, a także faunie i florze wokół nas. Robiąc kosmetyki w domu przyczyniamy się równcześnie do zmniejszenia produkcji plastiku, gdyż nie kupujemy kolejnych plastikowych opakowań, tylko darujemy drugie życie tym pojemnikom, które już mamy w domu.

Wybór jest prosty: rezygnujemy z konwencjonalnych dezodorantów i antyperspiranów. Kupujemy dezodoranty ekologiczne, albo naturalne, które mają dobry i prosty skład. Możemy także pójść krok dalej i sami w domowych warunkach i w naprawdę bananie prosty sposób zrobić dezodorant home made.

A więc: do dzieła!

Przepis na domowy dezodorant

 

Domowy dezodorant w kulce

 

Składniki:

50 ml wody (najlepiej destylowanej)

1 płaska łyżeczka skrobi ziemniaczanej

1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej

3 krople olejku eterycznego (lawendowego, rozmarynowego lub z drzewka herbacianego)

 

Wykonanie:

  1. Wodę zagotować, dodać skrobię, rozprowadzić ją w wodzie i chwilę gotować na maleńkim ogniu.
  2. Wyłączyć gaz. Wsypać sodę i dokładnie połączyć.
  3. Ostudzić. Dodać olejek eteryczny i wymieszać.
  4. Przełożyć do szklanej butelki po dezodorancie w kulce.

Jeśli nie mamy pustej butelki, możemy trzymać dezodorant w szklanym słoiczku i stosować tak, jak dezodorant w kremie.

 

W kosmetykach domowej roboty poleca się stosować wodę destylowaną, gdyż jest ona sterylna, tzn. pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, co gwarantuje nam dłuższą żywotność naszego domowego wyrobu. Jako że domowe kosmetyki na bazie wody nie posiadają konserwantów, stosunkowo szybko się psują. Dlatego też robię je w niewielkich ilościach. Ten dezodorant powinien wytrzymać kilka tygodni.

Jeśli nie mamy wody destylowanej, robimy dezodorant ze zwykłej wody, którą przegotowujemy.

Warto zauważyć, że nawet naturalne kosmetyki na bazie wody mają konserwanty! Oczywiście tylko takie, które zostały dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych czy ekologicznych.

Jednym ze składników tego dezodorantu, jest soda oczyszczona. Może się okazać, że nas ona podrażnia. Wtedy musimy zrezygnować z dezodorantu z jej udziałem.

Jeśli nasz dezodorant po jakimś czasie zmieni konsystencję lub zapach, to znak, że się zepsuł i musimy zrobić nowy.

 

Więcej o kosmetykach naturalnych i naturalnych metodach pielęgnacji znajdziesz w mojej książce Młodziej, piękniej, zdrowiej.

Czym kierować się, wybierając dezodorant?

O olejkach eterycznych.

Kosmetyki naturalne.

Zobacz także

Dodaj komentarz