Dobry dezodorant, czyli jaki? - Julita Bator - Blog
Home Zdrowe życieKosmetyki Dobry dezodorant, czyli jaki?

Dobry dezodorant, czyli jaki?

by Julita Bator

Trudno wyobrazić sobie życie, a zwłaszcza okres lata bez dobrego dezodorantu. To prawda. Dobry dezodorant powinien być przede wszystkim skuteczny, ale tak samo ważne jest, żeby nam nie szkodził. Poniżej znajduje się odpowiedź na pytanie: dobry dezodorant, czyli jaki?

Na początek małe rozróżnienie pomiędzy dezodorantem, a antyperspirantem.

Dezodorant zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, zawiera alkohol.

Antyperspirant natomiast hamuje naturalny proces wydzielania potu, zawiera sole aluminium. Antyperspirant jest bardzo skuteczny, jest jednak (nie)jedno ale.

Dezodoranty i antyperspiranty mają w składzie całą masę chemicznych, potencjalnie szkodliwych dodatków. Antyperspirant zawiera też kontrowersyjne aluminium i wbrew naturze hamuje pocenie.

O co chodzi z tym aluminium?

♦️Aluminium występuje naturalnie w przyrodzie (przyswajamy je z nieprzetworzoną żywnością). Gorzej, gdy dostaje się do naszego organizmu w niekontrolowany sposób, razem z innymi produktami. Możemy przyswoić je np. z proszkiem do pieczenia, pastą do zębów, lekami, kosmetykami czy folią aluminiową.

♦️Jego duże stężenie w ciele człowieka może uszkodzić system nerwowy, nerki, kości i naszą motorykę.

♦️Do niedawna uważano, że aluminium w dezodorantach przyczynia się do rozwoju raka piersi. Jak dotąd, nie zostało to jednak jednoznacznie potwierdzone.

♦️Efsa (europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) zaleca, aby tygodniowo przyjmować maksymalnie 1 mg aluminium/1 kg masy cała. Badania jednak pokazują, że ilość ta jest przekraczana we wszystkich grupach wiekowych, a zwłaszcza wśród młodych.

♦️Problem z aluminium polega na tym, że gdy się już rozgości w naszym ciele, trudno jest się go pozbyć.

Dlatego rozsądne jest ograniczanie aluminium ze wszystkich źródeł.

Wnioski:

☑️Jeśli chodzi o dezodoranty i antyperspiranty dobrym wyborem są kosmetyki ekologiczne, naturalne oraz zrobione w domu.

☑️Nie zawierają one aluminium, sztucznych aromatów (gromadzą się w tkance tłuszczowej, mogą wywoływać alergie, zanieczyszczają też wody), parabenów, ftalanów, glikolu propylenowego, ani innych szkodliwych substancji. Mają za to krótki i bezpieczny skład.

☑️Mamy tak duży wybór produktów kosmetycznych na rynku, że jest w czym wybierać i warto to robić, żeby kupić produkt przyjazny i dla nas i dla środowiska.

Przepis na domowy dezodorant.

Naturalne dezodoranty.

Zobacz także

Dodaj komentarz