Home Zdrowe życieŚrodki czystości Najbardziej ekologiczny płyn do prania na świecie. I do tego za darmo.

Najbardziej ekologiczny płyn do prania na świecie. I do tego za darmo.

by Julita Bator

Jeśli staramy się żyć zdrowo i unikać chemii, to wiemy, że środki piorące, podobnie jak wszystkie konwencjonalne środki czyszczące i pielęgnujące zawierają całą masę chemicznych, szkodliwych dodatków. Składniki te wyrządzają krzywdę człowiekowi, zwierzętom i całemu środowisku. Poszukiwanie nietoksycznych, biodegradowalnych rozwiązań w codziennym życiu to na szczęście coraz częstsza praktyka, która powoli staje się trendem.

Sezon na kasztany

Jako alternatywę dla zwykłych proszków do prania możemy kupić ich ekologiczne odpowiedniki lub popularne w niektórych kręgach orzechy piorące. Ja sama najczęściej stosuję proszki do prania przeznaczone dla małych dzieci, które mają lepszy skład od zwykłych środków piorących i są od nich delikatniejsze. Z orzechów piorących nie byłam zbyt zadowolona, gdyż miałam wrażenie, że pranie nie jest idealnie czyste. Minusem orzechów piorących jest także to, że sprowadzane są z Indii, co przyczynia się do zwiększania zanieczyszczenia klimatu.

Kasztany natomiast są w pełni ekologiczne, lokalne i sezonowe 😊, oraz zupełnie darmowe. Jestem fanką wypróbowywania nowych, ciekawych przepisów i szukania ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Kasztany jako płyn do prania z pewnością zagoszczą w moim domu na dłużej.

Płyn do prania z kasztanów

Płyn do prania z kasztanów

Składniki na 1 pranie:

10 kasztanów

300 ml gorącej wody

Wykonanie:

  1. Kasztany opłukać i rozdrobnić na małe kawałki. Można zrobić to ostrym nożem, lub za pomocą malaksera. (Ja rozdrabniam je w Thermomixie).
  2. Kawałki kasztanów zalać wodą i odstawić na min. 3 godz.
  3. Przecedzić przez sitko o małych oczkach.
  4. Płyn z kasztanów wlewamy do komory pralki, przeznaczonej na proszek/płyn do prania.

Uwaga! Płyn z kasztanów stosujemy do prania kolorowego. Jeśli chcemy go używać także do białego, musimy zdjąć z kasztanów skórki!

Możemy od razu zrobić więcej płynu, ale pamiętajmy, że można go przechowywać w lodówce zaledwie do 3 dni. Po tym czasie zaczyna się psuć.

Jeśli robimy pranie średnio 1-2 razy w tygodniu to zużyjemy około 6 kg kasztanów w ciągu roku.

Po zebraniu kasztany należy wysuszyć, żeby nie spleśniały. Następnie robimy nasz granulat, który możemy przechowywać miesiącami i na bieżąco robić z niego płyn do prania.

 

Przepisy na środki czystości z dodatkiem olejków eterycznych

Probiotyczny płyn do sprzątania

 

 

Źródło:
www.oekotest.de

Zobacz także

4 komentarze

Kobieca Strona Dietetyki 6 listopada, 2020 - 3:48 pm

Wow, bardzo ciekawy pomysł! Przyznam się, że lubię zbierać kasztany, ale nie pomyślałabym, że można wykorzystać je w taki sposób.

Reply
Julita Bator 6 listopada, 2020 - 8:30 pm

Ja też nie miałam dotychczas o tym pojęcia :). Natura jeszcze raz potwierdziła, że jest wielka.

Reply
Magda 20 września, 2021 - 12:57 pm

Cudowny wpis! Nie mogę się doczekać, żeby go wypróbować. A jak suszyć kasztany? W piekarniku w niskiej temperaturze?

Reply
Julita Bator 20 września, 2021 - 1:34 pm

Dziękuję :). Ja suszę po prostu rozsypane na tacy, ale można przyspieszyć proces i podsuszyć w piekarniku w niskiej temperaturze, lub w suszarce do grzybów.

Reply

Dodaj komentarz