Probiotyczny płyn do sprzątania - Julita Bator - Blog
Home PRZEPISY Probiotyczny płyn do sprzątania

Probiotyczny płyn do sprzątania

by Julita Bator

Każdy, kto interesuje się zdrowym stylem życia wie o tym, że popularne środki czystości są szkodliwe dla zdrowia.

W ekologiczne detergenty o dobrym składzie możemy się zaopatrzyć w sklepach ekologicznych, a także w zwykłych supermarketach. Możemy także sami wytworzyć własne, zdrowe, ekologiczne środki czystości. Przepisy na nie znajdziemy w licznych publikacjach książkowych oraz na blogach.

Jednym z podstawowych produktów do naturalnego sprzątania jest zwykły ocet spirytusowy. Jego największym atutem jest powszechna dostępność oraz niska cena. Jego minusem zaś – bardzo nieprzyjemny, gryzący zapach. Są osoby, które wręcz alergicznie nań reagują. Do osób tych zalicza się np. mój mąż, który po powrocie do domu natychmiast wyczuwał ocet w powietrzu i zamiast mnie pochwalić, ganił: „Znowu sprzątałaś!”. Kiedy mąż postawił mi w końcu ultimatum: ”Albo ocet, albo ja” wybrałam oczywiście męża😊, a sama przerzuciłam się na sklepowe ekologiczne środki czystości.

Sytuacja uległa zmianie, kiedy zrobiłam zupełnie nowy, wręcz nowatorski😉płyn do sprzątania. Mimo, iż jest on na bazie octu, nie jest tak uciążliwy dla otoczenia. Robię go z octu jabłkowego, który maceruję z liśćmi mięty. Środek ten ma w zasadzie same plusy:

– jest bezpieczny

– jest skuteczny

– ma działanie prozdrowotne (probiotyczne)

– ma lekko miętowy zapach, zdecydowanie delikatniejszy od zwykłego octu

Probiotyczny płyn do sprzątania na bazie octu jabłkowego ma właściwości antybakteryjne, stosowany jest jako naturalny środek dezynfekujący. Usuwa więc niechciane zarazki, a równocześnie wyposaża nasze środowisko w korzystne dla zdrowia mikroorganizmy. Jego prozdrowotne, probiotyczne działanie bierze się stąd, że ocet jabłkowy jest produktem fermentowanym i jako taki uznawany jest za probiotyczny. Aby mógł on jednak w pełni pokazać na co go stać, musi spełnić pewne wymogi*. A mianowicie nie może być pasteryzowany i najlepiej, aby był niefiltrowany (w kożuchu znajdują się wartościowe składniki).

Probiotyczny płyn do sprzątania

Składniki:

świeże liście mięty

domowy ocet jabłkowy**

woda

Wykonanie:

  1. Liście mięty umieścić w słoiku i zalać octem jabłkowym.
  2. Słoik zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie.
  3. Płyn przecedzić, rozmieszać w wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Używać do czyszczenia blatów, armatury, mycia okien, podłóg.

**Przepis na domowy ocet jabłkowy znajdziecie tutaj: https://www.julitabator.pl/ocet-jablkowy/

*Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5082693/

Zobacz także

Dodaj komentarz