Probiotyczny płyn do sprzątania - Julita Bator - Blog
Home PRZEPISY Probiotyczny płyn do sprzątania

Probiotyczny płyn do sprzątania

by Julita Bator

Każdy, kto interesuje się zdrowym stylem życia wie o tym, że popularne środki czystości są szkodliwe dla zdrowia.

W ekologiczne detergenty o dobrym składzie możemy się zaopatrzyć w sklepach ekologicznych, a także w zwykłych supermarketach. Możemy także sami wytworzyć własne, zdrowe, ekologiczne środki czystości. Przepisy na nie znajdziemy w licznych publikacjach książkowych oraz na blogach.

Jednym z podstawowych produktów do naturalnego sprzątania jest zwykły ocet spirytusowy. Jego największym atutem jest powszechna dostępność oraz niska cena. Jego minusem zaś – bardzo nieprzyjemny, gryzący zapach. Są osoby, które wręcz alergicznie nań reagują. Do osób tych zalicza się np. mój mąż, który po powrocie do domu natychmiast wyczuwał ocet w powietrzu i zamiast mnie pochwalić, ganił: „Znowu sprzątałaś!”. Kiedy mąż postawił mi w końcu ultimatum: ”Albo ocet, albo ja” wybrałam oczywiście męża?, a sama przerzuciłam się na sklepowe ekologiczne środki czystości.

Sytuacja uległa zmianie, kiedy zrobiłam zupełnie nowy, wręcz nowatorski?płyn do sprzątania. Mimo, iż jest on na bazie octu, nie jest tak uciążliwy dla otoczenia. Robię go z octu jabłkowego, który maceruję z liśćmi mięty. Środek ten ma w zasadzie same plusy:

– jest bezpieczny

– jest skuteczny

– ma działanie prozdrowotne (probiotyczne)

– ma lekko miętowy zapach, zdecydowanie delikatniejszy od zwykłego octu

Probiotyczny płyn do sprzątania na bazie octu jabłkowego ma właściwości antybakteryjne, stosowany jest jako naturalny środek dezynfekujący. Usuwa więc niechciane zarazki, a równocześnie wyposaża nasze środowisko w korzystne dla zdrowia mikroorganizmy. Jego prozdrowotne, probiotyczne działanie bierze się stąd, że ocet jabłkowy jest produktem fermentowanym i jako taki uznawany jest za probiotyczny. Aby mógł on jednak w pełni pokazać na co go stać, musi spełnić pewne wymogi*. A mianowicie nie może być pasteryzowany i najlepiej, aby był niefiltrowany (w kożuchu znajdują się wartościowe składniki).

Probiotyczny płyn do sprzątania

Składniki:

świeże liście mięty

domowy ocet jabłkowy**

woda

Wykonanie:

  1. Liście mięty umieścić w słoiku i zalać octem jabłkowym.
  2. Słoik zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie.
  3. Płyn przecedzić, rozmieszać w wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Używać do czyszczenia blatów, armatury, mycia okien, podłóg.

**Przepis na domowy ocet jabłkowy znajdziecie tutaj: https://www.julitabator.pl/ocet-jablkowy/

*Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5082693/

Zobacz także

Dodaj komentarz