Home PRZEPISY Nadzywczajna pokrzywa zwyczajna

Nadzywczajna pokrzywa zwyczajna

by Julita Bator

Pokrzywa zwyczajna to roślina o nadzwyczajnych właściwościach. Tym z nas, którzy zaliczyli bliski i bezpośredni kontakt z parzącą pokrzywą, kojarzy się ona raczej źle. Ci jednak, którzy wiedzą o jej prozdrowotnym działaniu darzą ją szczególną atencją.

Gdy przed laty kontemplowałam przepiękny ogródek mojej znajomej, na pytanie co robi, że osiąga tak oszałamiające efekty, usłyszałam, że nic wielkiego, stosuje jedynie kompost z pokrzywy. Moi rodzice używają takiego nawozu w swoim ogródku warzywnym. Podlewanie roślin rozcieńczoną wodą pokrzywową sprawdza im się zwłaszcza w uprawie pomidorów, które rosną i owocują jak szalone.

Oprócz ogrodu warto uraczyć pokrzywą przede wszystkim siebie. Pokrzywa odtruwa organizm z toksyn, wzmacnia układ immunologiczny, zwiększa poziom hemoglobiny, usprawnia działanie układu pokarmowego.

Maria Treben w swojej bestsellerowej książce „Apteka pana Boga” wylicza tak wiele zastosować pokrzywy, że nie ma sensu ich tu wszystkich podawać. Wystarczy zapamiętać, że pokrzywa jest jedną z najbardziej wszechstronnych i wartościowych roślin. Jest darmowym lekiem, który każdy z nas może bez trudu przynieść do domu ze zwykłego spaceru (warto zabrać na niego rękawiczki ochronne 😊).

Jest wiele receptur przyrządzania pokrzywy. W mojej rodzinie pokrzywa najbardziej sprawdziła się w następujących rolach:

1. Miód z pokrzywą

Z umytej i osuszonej pokrzywy wycisnąć w wyciskarce lub sokowirówce sok. Jedną część soku z pokrzywy wymieszać dokładnie z pięcioma częściami miodu. Przechowywać w zamkniętym słoiku w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Miód ma piękny, zielony kolor.

2. Herbatka z pokrzywy

Listki pokrzywy zalać wrzątkiem. Mieszam ją często z innymi herbatami ziołowymi.

Przepis z „Apteki pana Boga” M. Treben:

1 kopiasta łyżeczka pokrzywy na ¼ litra wody. Zioła zalać wrzątkiem. Zostawić na krótko do naciągnięcia.

3. Koktajl z pokrzywy

Liście pokrzywy stosuję jako jeden ze składników zielonego koktajlu.

4. Suszona pokrzywa

Ususzone listki pokrzywy (najlepiej zrywane w maju) przechowujemy w szklanym pojemniku. W ziemie mamy darmową herbatkę z pokrzywy. Można ją też stosować jak natkę pietruszki.

5. Naturalny nawóz i środek owadobójczy.

Ściętą pokrzywę zalać wodą i przykryć. Po około tygodniu mamy genialny naturalny nawóz, oraz środek, który chroni rośliny przed chorobami.

Jedynym minusem kompostu z pokrzywy jest jego nieprzyjemny zapach.

Można go stosować bezpośrednio jako nawóz pod rośliny lub rozcieńczyć z wodą, przelać do konewki i takim roztworem podlewać rośliny. Warto przecedzić nawóz, żeby pokrzywa nie zatkała nam konewki.

Wskazówki:

Należy zrywać listki / górną część pokrzywy, zanim zaczną kwitnąć.

Listki przepłukuję pod bieżącą wodą.

Ścięte łodygi pokrzywy zostawiam na chwilę, aby ulotniły się z niej przeróżne maleńkie żyjątka, a następnie moczę w misce z wodą, aż będzie czysta.

Mniszek lekarski to inny pospolity chwast, który nie tyko dobrze smakuje, ale ma także silne prozdrowotne działanie.

Zobacz także

Dodaj komentarz