Home PRZEPISYPieczywo Orkiszowa focaccia

Orkiszowa focaccia

by Julita Bator

Focaccia to tradycyjny włoski wypiek, który najlepiej smakuje we Włoszech 😊. Jeśli akurat nie wybieramy się jednak na Południe, to możemy sami upiec focaccię w domowym zaciszu.

Składniki dodatkowe (najlepiej sezonowe) dodajemy do środka ciasta lub układamy je na wierzchu. Focaccia z białej mąki, którą jadłam w Rzymie, była bardziej miękka od tej, którą zrobiłam z domu. Do swojego wypieku wybrałam tradycyjnie mąkę orkiszową, a do tego jej ciemniejszą – chlebową – odmianę. Ciasto nie jest może tak miękkie jak oryginał, ale na jego korzyść przemawiają walory odżywcze ciemniejszej mąki. Focaccia jest z pewnością bardziej efektowna od zwykłego pieczywa i tylko od naszej inwencji twórczej zależy, jak barwna i intrygująca ona będzie.

Orkiszowa focaccia

Składniki:

15 g świeżych drożdży

½ łyżeczki nierafinowanego cukru

175 g letniej wody

350 g mąki chlebowej orkiszowej

½ łyżeczki soli

20 g oliwy

dodatki do wyboru: pomidorki koktajlowe, cebula, czosnek, pieczarki, papryka, zioła, oliwki, papryka, kukurydza, ser lub wędlina

Wykonanie:

  1. Drożdże i cukier wymieszać z niewielką ilością wody.
  2. Do mąki dodać rozpuszczone drożdże, resztę wody, sól i oliwę i wyrobić ciasto. Przykryć je ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce (np. pod kołdrę).
  3. Na wyłożoną papierem do pieczenie i natłuszczoną oliwą blachę wyłożyć ciasto. (Aby się lepiej odklejało i formowało można natłuścić dłonie oliwą.) Uformować placek o grubości 1,5 cm. Palcami zrobić liczne wgłębienia na całym cieście.
  4. W powstałe wgłębienia powtykać przygotowane dodatki, pamiętając, aby zachować między nimi pewien odstęp, żeby ciasto mogło wyrosnąć.
  5. Piec w temperaturze 200°C przez 20-25 min.

Focaccię zawijam szczelnie i przechowuję w lodówce.

Zobacz także

Dodaj komentarz