Kiedy moja córka chciała kupić sobie słuchawki, doszła do wniosku, że żadne nie są idealne, a dopiero suma pewnych parametrów, zebranych z różnych urządzeń w jednym, byłaby rozwiązaniem idealnym. Podobnie jest z wodą. Mimo, że do wyboru mamy wiele opcji: wodę z kranu, przegotowaną, filtrowaną i butelkowaną, to żadna z nich nie jest wyborem idealnym, gdyż każda ma swoje wady i zalety. Najwięcej pytań budzi kwestia, czy można pić wodę z kranu?
Czy można pić wodę z kranu?
Tak, ale nie zawsze.
Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo i regulacje EU. Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, zakładamy, że spełnia ona te wyśrubowane normy.
Woda z kranu jest bardziej bezpieczna w dużych i średnich miastach. W wielu z nich zmodernizowano system uzdatniania wody i częściej jest tam kontrolowana jej jakość. W mniejszych miejscowościach o jakość wody możemy spytać (telefonicznie) w konkretnym zakładzie wodociągowym. Wodociągi mają swoje strony internetowe, gdzie możemy sprawdzić parametry wody, jaką mamy w kranie. Jaką ma twardość, czym jest oczyszczana, czy w ostatnim czasie zdarzyło się bakteryjne zanieczyszczenie wody.
Plusy i musy wody z kranu
Plusy wody z kranu:
- Jest tania
- Ma dużo minerałów (wapń, magnez, potas)
- Jest łatwo dostępna
- Jest przyjazna dla środowiska (nie generuje powstawania plastiku: butelek przy wodzie butelkowanej, czy filtrów do wody, z których część nie podlega recyclingowi)
Minusy wody z kranu:
- Jest chlorowana (chlor bywa wyczuwalny, jest niekorzystny dla naszej flory bakteryjnej). Chlor można usunąć gotując wodę, albo filtrując.
- Mimo zaawansowanych technologii stacje uzdatniania nie są w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń (np. resztek leków). Wspomagają to filtry.
- W kranówce mogą pojawić się chorobotwórcze bakterie. Wtedy konkretny zakład wodociągowy wydaje komunikat o tym, by czasowo nie pić wody z kranu.
Woda z kranu jest często twarda, co jest jej atutem i wadą. Twarda woda oznacza obecność ważnych pierwiastków, jak wapń czy (często niedoborowy) magnez. Miękka jest bardziej przyjazna dla naszych włosów i urządzeń AGD (czajnik, ekspres do kawy). Ponadto herbata/kawa zalane miękką wodą są smaczniejsze. Wodę zmiękcza gotowanie jej oraz filtry.
Jeśli mieszkamy w starym budownictwie, istnieje obawa, że są tam także stare rury. W przypadku starych rur w bieżącej wodzie mogą się pojawić takie zanieczyszczenia jak ołów czy miedź. Jeżeli mamy wątpliwości, można zbadać te i inne parametry wody, kupując np. domowy test paskowy.
My pijemy wodę filtrowaną (mamy filtr dzbankowy „Brita”) i kranówkę (Wodociągi Krakowskie mają dobrą wodę).
2 komentarze
Warto by jeszcze dodać, że ważne jest też to, czy instalacja nie jest stara albo kiepskiej jakości – czyli przez jakie rury woda dopływa do kranu!
Tak, to też jest istotny czynnik.