- Julita Bator – Blog - https://www.julitabator.pl -

Proteinowy chleb bez glutenu

Odkąd staram się ograniczać w swojej diecie węglowodany pochodzące ze zbóż, tzn. unikam pieczywa, makaronów i klasycznych wypieków, szukam przepisów na potrawy białkowe, tzn. takie, które mają ograniczoną ilość węglowodanów w stosunku do białka.

Odpowiedzią na te moje proteinowe poszukiwania jest książka „Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos”. Brakuje w niej jednak przepisu na chleb. Znalezienie bowiem dobrej receptury na wypiek pieczywa nie jest wcale takie proste.

W sukurs moim poszukiwaniom przyszedł mój kulinarny mistrz – niezawodny Jamie Oliver. Chleb upieczony na podstawie jego przepisu spełnia podstawowe oczekiwanie, jakie ma się wobec pieczywa: można posmarować go masłem i zrobić kanapkę. (Rzecz warta odnotowania, bowiem regularne obchodzenie się smakiem, kiedy rodzina raczy się pachnącym i chrupiącym pieczywem do przyjemnych nie należy). Kolejnym plusem tego chleba jest niska zawartość węglowodanów (ok. 10 g) i stosunkowo (jak na chleb) wysoka ilość białka (też ok. 10g) w 100 g pieczywa. Ponadto jest to chleb bezglutenowy, co jest istotne dla osób, które unikają tego białka. Jego kolejną zaletą jest to, że można go mrozić. Ja najczęściej kroję chleb na kromki, owijam je w papier śniadaniowy i chowam w strunowym woreczku.

Wszystko w życiu ma swoje plusy i minusy. Ów chleb nie jest wyjątkiem. Jako, że jak powyżej napisałam, nie ma on w składzie glutenu, nie jest tym samym tak zwarty, jak klasyczne pieczywo. Na koniec warto dodać dla porządku, że jeżeli ktoś spodziewa się po tym przepisie doznań zmysłowych, jakie towarzyszą konsumpcji chrupiącej, francuskiej bagietki, może być nieco rozczarowany.

 

Proteinowy chleb bez glutenu
łatwe, 1 foremka do chleba

Składniki:

Wykonanie:

  1. Wlać do dzbanka 375 ml letniej wody i połączyć z drożdżami i oliwą. Jeżeli mamy świeże drożdże, to należy je najpierw rozmieszać w niewielkiej ilości wody (odlanej z 375 ml). Wszystko odstawić na 5 minut.
  2. W dużym naczyniu połączyć: mąkę z ciecierzycy, z migdałów, siemię lniane, oraz pozostałe nasiona, sól i rozmaryn. W środku zrobić wgłębienie i wbić tam jajka oraz płyn z drożdżami. Mieszać trzepaczką aż wszystkie składniki się połączą. Uwaga! Ciasto jest lejące, a nie gęste.
  3. Przelać do wyłożonej papierem do pieczenia i natłuszczonej foremki na chleb.
  4. Piec w temperaturze 190°C przez około 45 minut, aż chleb będzie złocisty na zewnątrz, a wbity do środka patyczek – suchy.
  5. Studzić na kratce. Kroić po wystygnięciu.

Przepis jest modyfikacją receptury pochodzącej ze świetnej skądinąd książki Jamiego Olivera „Superfood na co dzień”.