- Julita Bator – Blog - https://www.julitabator.pl -

Najbardziej ekologiczny płyn do prania na świecie. I do tego za darmo.

Jeśli staramy się żyć zdrowo i unikać chemii, to wiemy, że środki piorące, podobnie jak wszystkie konwencjonalne środki czyszczące i pielęgnujące zawierają całą masę chemicznych, szkodliwych dodatków. Składniki te wyrządzają krzywdę człowiekowi, zwierzętom i całemu środowisku. Poszukiwanie nietoksycznych, biodegradowalnych rozwiązań w codziennym życiu to na szczęście coraz częstsza praktyka, która powoli staje się trendem.

Sezon na kasztany

Jako alternatywę dla zwykłych proszków do prania możemy kupić ich ekologiczne odpowiedniki lub popularne w niektórych kręgach orzechy piorące. Ja sama najczęściej stosuję proszki do prania przeznaczone dla małych dzieci, które mają lepszy skład od zwykłych środków piorących i są od nich delikatniejsze. Z orzechów piorących nie byłam zbyt zadowolona, gdyż miałam wrażenie, że pranie nie jest idealnie czyste. Minusem orzechów piorących jest także to, że sprowadzane są z Indii, co przyczynia się do zwiększania zanieczyszczenia klimatu.

Kasztany natomiast są w pełni ekologiczne, lokalne i sezonowe 😊, oraz zupełnie darmowe. Jestem fanką wypróbowywania nowych, ciekawych przepisów i szukania ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Kasztany jako płyn do prania z pewnością zagoszczą w moim domu na dłużej.

Płyn do prania z kasztanów

Składniki na 1 pranie:

5-10 kasztanów

300 ml gorącej wody

Wykonanie:

  1. Kasztany opłukać i rozdrobnić na małe kawałki. Można zrobić to ostrym nożem, lub za pomocą malaksera. (Ja rozdrabniam je w Thermomixie).
  2. Kawałki kasztanów zalać wodą i odstawić na około 3 godziny (minimalny czas to 1/2 h, maksymalny 8 h).
  3. Przecedzić przez sitko o małych oczkach.
  4. Przestudzony płyn z kasztanów wlewamy do komory pralki, przeznaczonej na proszek/płyn do prania.

Uwaga! Płyn z kasztanów stosujemy do prania kolorowego. Jeśli chcemy go używać także do białego, musimy zdjąć z kasztanów skórki!

Możemy od razu zrobić więcej płynu, ale pamiętajmy, że można go przechowywać w lodówce zaledwie do 3 dni. Po tym czasie zaczyna się psuć.

Jeśli robimy pranie średnio 1-2 razy w tygodniu to zużyjemy około 6 kg kasztanów w ciągu roku.

Po zebraniu kasztany należy wysuszyć, żeby nie spleśniały. Następnie robimy nasz granulat [1], który możemy przechowywać miesiącami i na bieżąco robić z niego płyn do prania.

 

Przepisy na środki czystości z dodatkiem olejków eterycznych [2]

Probiotyczny płyn do sprzątania [3]

 

Źródło:
www.oekotest.de